Buildin' on a budget: Grocery shopping for fitness under $50.

Buildin' on a budget: Grocery shopping for fitness under $50.

Diet is crucial when trying to make progress in your fitness. Whether you're trying to lose weight, gain muscle or anything in between, it is absolutely vital that your diet is on point if you want to see results.

The problem, though, is this: Eating healthy can be expensive.

If you don't have a plan when planning your diet and groceries, the bills can add up quickly. 

Here is a list of some of our recommendations for groceries in order to maximize your gains and keep your costs relatively low. Prices are included next to the items according to our walmart.com references. (If you want to be a big baller and shop at Whole Foods, Target or Publix, be our guests..)

  • Chicken Breast: $1.99/lb - Total around $10. This should be enough for the majority, if not all of your week's lunches or dinner.
  • Eggs: 60 Count: $3.59. I typically eat 3 eggs per day, so this lasts me a whopping 3 WEEKS! Added bonus: These don't expire for 2-3 months.
  • Skim Milk: 1 Gallon: $2.50
  • Jasmine Rice (The best, most filling type in my opinion.) 5 lb bag: $5.88. Like the eggs, these take a long time to expire and will last you a really long time.
  • Idaho Potatoes: 5lb Bag: $2.77.  Lots of potatoes, just pay attention to expiration date.
  • Tuna: .68 cents/can which yields 11g protein. Great for mid-day snacks. Buy 7 for the week for $4.76!
  • Frozen Tilapia: 2 lbs bag: $5.64. This comes with 8 servings of 4 oz, 20g per 4 oz! Bonus: These won't go bad in the freezer.
  • Natural Peanut Butter: 16oz: $1.18. Mix this with protein shakes, oatmeal, sandwiches..you know the deal!
  • Bananas: .20 cents each! Buy 5-7 of these.. Just around $1 total!
  • Steel-Cut Oats: 30oz: $2.38. This is over 20 servings and has an awesome texture.
  • Whole Wheat Bread: $1.50/Loaf
  • Greek Yogurt: $1. There are basic kinds that are less expensive and others than are a little more. These are a great high protein, low fat snack. 

 

This is not a full list, but some of our staples in our grocery runs. If you bought everything on this list for a week's worth, your total would be around $46

Stay tuned for a future blog post on some of our typical meals we recommend throughout the day.


Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published